Exkurze ZEVO Plzeň (spalovna) a skládka odpadů Černošín

Dne 12. 2. 2019 jsme s výběrem žáků 2. stupně absolvovali v rámci technického a environmentálního vzdělávání exkurze v nové spalovně v Chotíkově u Plzně a na skládce odpadů v Černošíně.

Infocentrum spalovny tvoří prezentační místnost v závodě ZEVO Plzeň – přímo v prostorách nové spalovny. Právě zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých a užitečných informací o ekologickém nakládání s odpady a s technologií celé moderní spalovny. Po zajímavém programu jsme viděli prostory spalovny. Nejvíce nás zaujal obrovský jeřáb, který nabíral z „bunkru“ svezený komunální odpad a nakládal do obrovské drtičky.

V odpoledních hodinách jsme viděli prostory firmy EKODEPON, která sídlí v Černošíně.  Ve výukovém a školicí centrum firmy nás seznámili s teorií likvidace a třídění opadů. V praxi jsme viděli celý areál, od třídících linek všech materiálů, přes jejich uskladnění a nakládání roztříděného materiálu. Zároveň jsme stáli přímo v prostoru kazety skládky. Byl to opravdu silný zážitek, který nás přinutil k zamyšlení nad množstvím odpadu, které produkuje nejenom domácnost a jednotlivci, ale i firmy.

Projekt s názvem Podpora odborného vzdělávání v PK byl realizován ve spolupráci se Střední průmyslovou školou dopravní v Plzni. Exkurze byla v rámci projektu pro žáky zcela zdarma, včetně dopravy, svačiny a teplého oběda.

Jitka Šteflová

Miroslava Huclová